مقالات مفید

گواهینامه ISO دقیقا چیست؟ و آن چرا اهمیت دارد؟

در یک بازار جهانی، کنترل و تعادل باید وجود داشته باشد. در غیر این صورت، حفظ ثبات و کیفیت در بین صنایع و کشورها دشوار خواهد بود. استانداردهای بین المللی به حفظ شرایط بازی کمک می کند و یکی از این سازمان ها ISO است.

گواهینامه ISO چیست؟
گواهی ایزو گواهی می دهد که یک سیستم مدیریت، فرآیند تولید، خدمات یا رویه مستندسازی دارای کلیه الزامات استانداردسازی و تضمین کیفیت است. ISO (سازمان بین المللی استاندارد) یک سازمان مستقل، غیر دولتی و بین المللی است که استانداردهایی را برای تضمین کیفیت، ایمنی و کارایی محصولات، خدمات و سیستم ها ایجاد می کند.
گواهینامه های ISO در بسیاری از زمینه های صنعت، از مدیریت انرژی و مسئولیت اجتماعی گرفته تا تجهیزات پزشکی و مدیریت انرژی وجود دارد. استانداردهای ISO برای اطمینان از سازگاری وجود دارد. هر گواهی استانداردها و معیارهای جداگانه ای دارد و به صورت عددی طبقه بندی می شود.

تعریف ISO 9001
گواهینامه ISO 9001:2008 شامل سه مؤلفه است: ISO، 9001، و 2015. هر مؤلفه چه چیزی را نشان می دهد:
ISO
همانطور که در بالا ذکر شد، ISO به سازمان بین المللی استاندارد اطلاق می شود. این سازمان استانداردها را تدوین می کند و این کار را به منظور تأیید مشاغل یا سازمان ها انجام می دهد. صدور گواهینامه ایزو توسط شخص ثالث انجام می شود و سالانه آزمایش می شود.
9001
عددی که بعد از ISO ظاهر می شود استاندارد را طبقه بندی می کند. تمام استانداردهای خانواده ISO 9000 به مدیریت کیفیت اشاره دارد. ISO 9001 یکی از شناخته شده ترین استانداردهای ISO است و معیارهایی را برای رعایت تعدادی از اصول مدیریت کیفیت تعریف می کند. به کسب و کارها و سازمان ها کمک می کند تا کارآمدتر باشند و رضایت مشتری را بهبود بخشند.
2015
عدد نهایی در گواهینامه ISO به نسخه استانداردی اشاره دارد که رعایت شده است و با سال تقویمی که آن استانداردها راه اندازی شده اند نشان داده می شود. 2015 پنجمین ویرایش ISO 9001 است. در سپتامبر 2015 راه اندازی شد و مید متالز فرآیندهای خود را برای مطابقت با مشخصات این جدیدترین نسخه به روز رسانی کرده است.

گواهینامه ISO 9001 به چه معناست؟
اگر سازمانی خود را به عنوان "گواهینامه ISO 9001" اعلام کند، به این معنی است که سازمان الزامات تعیین شده تحت ISO 9001 را برآورده کرده است (که می توانید آن را به طور کامل در اینجا بخوانید). ایزو 9001 سازمان ها را ملزم می کند که یک سیستم مدیریت کیفیت را تعریف کرده و از آنها پیروی کنند که هم مناسب و مؤثر باشد و هم از آنها بخواهد مناطقی را برای بهبود شناسایی کرده و نسبت به این بهبودها اقدام کنند.
در نتیجه، معمولاً درک می شود که سازمانی که مدعی گواهینامه ISO 9001 است، سازمانی با محصولات و خدماتی است که استانداردهای کیفیت را برآورده می کند.

گواهی ISO توضیح داده شده است
برای فروش به صنایع خاص، داشتن گواهینامه ISO 9001 مورد نیاز است.  صنعت خودرو یک نمونه محبوب است. 
استانداردهای ISO به شما در طرحی از کارهایی که باید در هر سفارش انجام دهیم، کمک می کند. ما استانداردهایی را می دانیم که باید رعایت شوند و ابزارهایی را برای اطمینان از کیفیت، ثبات و ایمنی در اختیار داریم. آنچه انجام می‌دهیم، نحوه بررسی کیفیت، و آنچه از ما نیاز است، همه توسط ISO مشخص شده‌اند.
استانداردهای صدور گواهینامه ISO همچنین به مرتبط نگه داشتن محصولات و خدمات ما کمک می کند. زمانی که استانداردها تغییر می کنند، ما نیز با آنها تغییر می کنیم. هنگامی که با مشتریان جدید کار می کنیم، جزئیات گواهینامه خود را برای آنها ارسال می کنیم تا بدانند می توانند انتظار داشته باشند استانداردهای ISO برآورده شود.

چگونه می توانم از استانداردهای جدید ISO مطلع شوم؟
بهترین راه برای یادگیری در مورد استانداردهای ISO جدید، اصلاح شده یا به روز شده از خود ISO است. به عنوان سازمانی که استانداردها را تعیین می کند، آنها بهترین منبع خواهند بود.
علاوه بر این، رسانه‌هایی وجود دارند که خلاصه‌ها و توضیحاتی درباره به‌روزرسانی‌های ISO ارائه می‌کنند تا به افراد و کسب‌وکارها کمک کنند تا آنها را درک کنند. به عنوان مثال، وب‌سایت www.isofartak.com  جزئیاتی را توضیح داد که با تغییر ISO 9001 از سال 2008 به 2015 چه تغییری کرد. به‌روزرسانی 2015 به شرح زیر است:

بندهای بیشتر
ساختار متفاوت (ساختار سطح بالا)
اصطلاحات مختلف
یک رویکرد فرآیندی
تمرکز بیشتر روی ورودی و خروجی
تفکر مبتنی بر ریسک در هسته آن است
تمرکز بر بافت سازمان
به روز رسانی رهبری و تعهد
ادغام بهتر با سایر استانداردهای ISO

جدول زمانی آموزشی برای استانداردهای ISO چیست؟
در مجموع، جدول زمانی آموزش به عوامل متعددی از جمله درک الزامات، آمادگی یک سازمان و اندازه و پیچیدگی سازمان بستگی دارد. با این حال، اکثر افراد می توانند انتظار داشته باشند که گواهینامه ISO 9001:2015 خود را در مدت سه تا شش ماه دریافت کنند.
به یاد داشته باشید، افراد نمی توانند گواهی ISO را دریافت کنند. فقط کسب و کارها و سازمان ها می توانند. همچنین شایان ذکر است که ISO این گواهی را ارائه نمی دهد. در عوض، صدور گواهینامه از طریق سازمان های شخص ثالث امکان پذیر است.
زمانی که ISO 9001:2015 در سپتامبر 2015 در دسترس قرار گرفت، یک دوره انتقالی سه ساله برای کسب و کارها و سازمان ها وجود داشت تا فرآیندهای آموزش و به روز رسانی را دریافت کنند، که به کسب و کارها در هر شکل و اندازه زمان لازم برای دریافت آموزش و فرآیندهای به روز رسانی را می داد.

 

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند