مقالات مفید

اعتبار شرکت های صدور گواهینامه ایزو، پرسش و پاسخ

اعتبار شرکت های صدور گواهینامه ایزو، پرسش و پاسخ

اعتبار سنجی شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو برای متقاضیان اخذ گواهینامه ایزو بسیار مهم است. عموماً متقاضیان سوال دارند که آیا گواهینامه ایزو دریافت شده قابلیت استعلام دارد؟، چگونه می توانیم اعتبار مرجع صدور را بررسی کنیم؟ و یا سوالاتی از این دسته. ما از طریق مقاله اعتبار شرکت های صدور گواهینامه ایزو به پرسش متقاضیان می پردازیم و پاسخ آنها را در چند جمله کوتاه مکتوب می کنیم. سوالات مکتوب شده در زیر سوال تمامی متقاضیان اخذ گواهینامه ایزو است.

 

بیشتر بخوانید: گواهینامه ایزو.

 

پرسش و پاسخ در مورد اعتبار شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو:

1. گواهینامه ایزو چقدر اعتبار دارد؟ به طور کلی گواهینامه ایزو سه سال اعتبار دارد که سالیانه باید اقدام کنید به تمدید و مراقبتی.

2. هزینه تمدید گواهینامه ایزو چقدر است؟ مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو با توجه به سطح سخت گیری، برندینگ و سطح اعتباری قیمت های متفاوتی را برای تمدید درخواست می کنند. منتها عموماً اگر مرجع صدور اصلی و معتبر باشد هزینه تمدید 70 درصد هزینه صدور اولیه است و اگر غیر معتبر باشد 30 تا 50 درصد.

3. اگر گواهینامه ایزو را تمدید نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ چنانچه هزینه تمدید و مراقبتی سالیانه گواهینامه ایزو را پرداخت نکنید گواهینامه شما اکسپایر می شود. یعنی اینکه قابلیت رجیستری و استعلام توسط مرجع صادر کننده را ندارد. بنابراین باید گواهینامه ایزو دریافت شده را به مرجع صدور برگردانید و حق استفاده از لوگو یا نشان ایزو را در سربرگ های خود ندارید.

4. اعتبار ASCB چگونه سنجیده می شود؟ ASCB یک انجمن اعتبار دهنده خصوصی است که توسط شرکت های ایرانی ساخته پرداخته شده است. صرفاً یک سایت به زبان انگلیسی به وجود آمده که به هیچ عنوان مورد تایید مجامع بین المللی یا کشورهای بین المللی نیست.

5. آیا گواهینامه ایزو که تحت اعتبار ASCB صادر می شود اعتبار دارد؟ گواهینامه های ایزو یی که تحت اعتبار IAF (انجمن اعتبار دهنده بین المللی) صادر می شوند و توسط این انجمن اعتبار سنجی می شوند دارای اعتبار بین المللی بوده و گواهینامه ایزو اصل را دریافت کرده اید. هر انجمن یا سایت دیگری غیر از انجمن IAF فیک یا تقلبی است.

6. اعتبار مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو را چگونه می توان فهمید؟ برای اعتبار سنجی شرکت های صدور گواهینامه ایزو معتبر باید دو شاخصه مهم را بررسی کنید. اول اینکه سازمان اعتبار دهنده به مرجع صادر کننده ایزو، چه سازمانی است. دوم اینکه سازمان اعتبار دهنده به مرجع صدور ایزو باید توسط انجمن اعتبار دهنده IAF تایید شده باشد. 

7. چگونه مطمئن شویم شرکت صادر کننده ایزو معتبر است؟ برای اعتبار سنجی مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو از مشاور یا شرکت صادر کننده سوال کنید که، مرجع صدور ایزو تحت اعتبار چه کشوری گواهینامه ایزو را صادر می کند؟ سازمان اعتبار دهنده به مرجع صدور چه سازمانی است و نام CB صادر کننده گواهینامه ایزو چیست؟. سپس وارد سایت WWW.IAF.NU (سایت انجمن اعتبار دهنده بین المللی شوید). در مرحله بعد کشور اعتبار دهنده به مرجع صدور را چک کنید که آیا طبق ادعای مشاور یا شرکت صدور گواهینامه ایزو درست است یا نه. در مرحله بعد وارد سایت سازمان اعتبار دهنده که توسط IAF معرفی شده شوید و نام CB معرفی شده را سرچ کنید. اگر CB معرفی شده دقیقاً با همان نام نشانی که مشاور اعلام کرده یکی باشد یعنی مرجع صدور معتبر است و اگر غیر از این باشد یعنی مرجع صدور فیک یا تقلبی است.

8. هزینه دریافت گواهینامه ایزو چقدر است؟ هزینه اخذ گواهینامه ایزو به چند مورد بستگی دارد. اول اینکه مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو، مرجع معتبر است یا فیک. دوم اینکه تعداد نفرات فعال در سازمان چند نفر هستند و چند واحد درگیر پروسه اخذ گواهینامه ایزو می باشند. موضوع بعدی نوع فعالیت سازمان می باشد. 

9. مدت زمان اخذ گواهینامه ایزو چقدر است؟ شرکت های بیشماری سوال دارند که مدت زمان اخذ گواهینامه ایزو چقدر است. برای جواب به این سوال باید بدانید که شما صرفاً یک برگه کاغذ نیاز دارید که رجیستری شود یا اینکه می خواهید از یک مرجع معتبر گواهینامه ایزو دریافت کنید. این دو با هم خیلی متفاوت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

10. از کجا گواهینامه ایزو بگیرم؟ مطمئناً شرکت هایی که تحت اعتبار IAF گواهینامه ایزو صادر می کنند بالاترین سطح اعتبار را دارند. بهتر است قبل از انتخاب مرجع صادر کننده با یک مشاور ایزو در ارتباط باشید. ما می توانیم شما را راهنمایی کنیم جهت انتخاب مرجع صادر کننده ایزو.

11. برای دریافت گواهینامه ایزو به چه مدارکی نیاز داریم؟ اسناد ثبت شرکت یا ثبت برند، مستندات مربوط به پیاده سازی الزامات استاندارد ایزو و گزارش ممیز موضوعی است که شما برای دریافت گواهینامه ایزو معتبر به آن نیاز دارید. برای اخذ گواهینامه ایزو فیک که عموماً توسط مراجعی غیر از IAF صادر می شود به هیچ کدام از این ها نیاز ندارید و صرفاً شما یک فرم درخواست ایزو را تکمیل می کنید.

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند