مقالات مفید

طرح HSE PLAN چیست

طرح HSE PLAN چیست

طرح ایمنی و بهداشت طرح کلی اقدامات ایمنی و رویه هایی است که باید در محل کار اجرا کنید. این بر اساس الزامات قانونی محلی و بین المللی است. برای اجرای خط مشی ایمنی و بهداشت خود، باید یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت مؤثر ایجاد و حفظ کنید که متناسب با خطرات باشد. شما باید جهت مدیریت مؤثر سلامت و ایمنی را تعیین کنید و خط مشی ای که جهت روشنی را تعیین می کند به اطمینان از ارتباط وظایف و مزایای ایمنی و بهداشت در سراسر سازمان کمک می کند.

خط‌ مشی‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که الزامات قانونی را برآورده کنند، از مشکلات بهداشتی و ایمنی جلوگیری کنند، و شما را قادر می‌سازند که در صورت بروز مشکلات یا خطرات جدید به سرعت پاسخ دهید. برای نگارش طرح HSE PLAN به موارد زیر دقت کنید.

- به این فکر کنید که الان کجا هستید و کجا باید باشید.
- بگویید به چه چیزی می خواهید برسید، چه کسی مسئول چه چیزی خواهد بود، چگونه به اهداف خود خواهید رسید و چگونه موفقیت خود را می سنجید. ممکن است لازم باشد این خط مشی و برنامه خود را برای ارائه آن یادداشت کنید.
- تصمیم بگیرید که چگونه عملکرد را اندازه گیری کنید. در مورد راه‌هایی برای انجام این کار فکر کنید که فراتر از مشاهده ارقام تصادف است - به دنبال الف پیشرو باشید. و همچنین شاخص های عقب مانده به این شاخص های فعال و واکنشی نیز می گویند
- آتش سوزی و سایر موارد اضطراری را در نظر بگیرید. با هر کسی که محل کار شما را به اشتراک می گذارد همکاری کنید و برنامه ها را با آنها هماهنگ کنید.
- به یاد داشته باشید که برای تغییرات برنامه ریزی کنید و الزامات قانونی خاصی را که برای شما اعمال می شود شناسایی کنید.

 

بیشتر بخوانید: حفظ و امنیت آتش نشانان.

 

ماموریت و استراتژی HSE PLAN چیست؟

ماموریت HSE جلوگیری از مرگ، آسیب و بیماری در محل کار است که توسط انگلیس تدوین شده است. HSE با تبدیل شدن به بخشی از راه حل است. HSE یک سند استراتژی بلند مدت جدید را در ژوئن 2009 راه اندازی کرد که 10 هدف را در زمینه های کلیدی زیر مشخص می کند:

- بررسی حوادث ناشی از کار و بیماری های بهداشتی و انجام اقدامات اجرایی در صورت لزوم.
- تشویق رهبری قوی در حمایت از اهمیت و رویکرد عقل سلیم به سلامت و ایمنی در محل کار.
- تمرکز بر اهداف اصلی سلامت و ایمنی برای کمک به ریسک‌ سازان و مدیران برای تمایز بین مسائل ایمنی و سلامت واقعی و انتقادهای بی‌اهمیت یا ناآگاهانه.
- تشویق به افزایش شایستگی و در نتیجه ارتقاء مدیریت معقول و متناسب ریسک.
- برای تقویت ارتقای مشارکت و مشاوره کارگران در مسائل بهداشتی و ایمنی.
- برای هدف قرار دادن مسائل کلیدی بهداشت و ایمنی و شناسایی و کار با آن ارگان هایی که بهترین موقعیت را برای کمک به کاهش آسیب/بیماری دارند.
- تعیین اولویت ها برای شناسایی فعالیت هایی که باعث کاهش قابل توجه مرگ و میر و حوادث می شود.
- برای انطباق و سفارشی کردن رویکردها برای کمک به تعداد فزاینده SMEها در پیروی از تعهدات بهداشتی و ایمنی.
- برای کاهش احتمال وقوع حوادث فاجعه بار با فرکانس پایین و تاثیر بالا در حالی که اطمینان حاصل شود که GB صنایع مهم استراتژیک را حفظ می کند.
- برای در نظر گرفتن مسائل گسترده تری که بر سلامت و ایمنی تأثیر می گذارد تا عملکرد ایمنی و سلامت GB را بهبود بخشد.

 

برای توسعه HSE چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

هدف
هدف طرح باید روشن باشد. این امر فرآیند توسعه سیستماتیک تر و راه حل ها و پیاده سازی ها را موثرتر می کند.
محدوده کار
شما باید محدوده کاری سازمان را ارزیابی کنید، این شامل تعیین خدمات و نقش ها و مسئولیت های کارکنان است. این روند توسعه شما را مبتنی بر هدف بیشتر می کند.
مرجع و رهنمودها
شما باید بتوانید قوانین محلی و بین‌المللی و دستورالعمل‌های فنی را بدانید، زیرا برنامه HSE باید با آن مطابقت داشته باشد. با در نظر گرفتن این موارد، می‌توانید دستورالعمل‌هایی را برای توسعه طرح HSE مبتنی بر شواهد و خاص‌تر داشته باشید.
قوانین و مسئولیتها
قبل از اینکه انتظار اجرای موفقیت‌آمیز را داشته باشیم، نیاز به جهت‌گیری یا آموزش پرسنل درگیر در این حوزه داریم، آنها باید توصیف دقیقی از نقش‌ها و مسئولیت‌های هرکس داشته باشند.
ارتباط
ایجاد یک برنامه جلسات ثابت برای کارکنان بهداشت، ایمنی و محیط زیست، برای بررسی استراتژی‌های HSE فعلی و اجرای موفقیت‌آمیز ابتکارات جدید برای OHSMS شما کلیدی است. علاوه بر این، قرار دادن یک برنامه ارتباطی واضح، همکاری را تقویت می‌کند و سردرگمی را در مواقع اضطراری کاهش می‌دهد.
بحث جعبه ابزار
گفتگوی جعبه ابزار یک بحث گروهی غیررسمی است که بر یک موضوع ایمنی خاص تمرکز دارد. از این ابزارها می توان روزانه برای ترویج فرهنگ ایمنی بخش و همچنین برای تسهیل بحث های مربوط به سلامت و ایمنی در سایت های شغلی استفاده کرد.
تجزیه و تحلیل آموزش
به عنوان بخشی از قوانینی که کارفرمایان و کارمندان را ملزم می کند آموزش دوره های بهداشت و ایمنی متناسب با نقش ها و مسئولیت های هر فرد را در نظر بگیرند. داشتن تیمی مجهز به دانش کافی می تواند به کسب و کارها برای دستیابی به شهرت و جایگاه خوب در صنعت کمک کند
اقدامات کمک های اولیه و پیشگیری از آتش سوزی
سازمان ها باید نیازهای کمک های اولیه را ارزیابی کنند و کمک های اولیه آموزش دیده کافی داشته باشند. رویه های اضطراری باید ارزیابی و اصلاح شوند تا اطمینان حاصل شود که آنها به درستی اجرا می شوند. طرح ایمنی آتش نشانی که اطلاعاتی را در مورد رویه هایی که باید در مواقع اضطراری دنبال کنید ارائه می دهد.
نظارت و بازنگری
باید یک جدول زمانی برای بازبینی منظم وجود داشته باشد، این برای بررسی اینکه آیا هدف طرح برآورده شده است و ابتکارات جدیدی معرفی شده و به طور منظم اجرا می شود.
حسابرسی ها و بازرسی ها
بازرسی ها و بازرسی ها باید به طور منظم انجام شود. از داشتن این مستندات می توان برای مقایسه بهبودها و عدم انطباق استفاده کرد.
طرح HSE بر اساس ماهیت یک صنعت سفارشی می شود. HSE PLAN همچنین شامل (اما نه محدود به):
1. محیطی
2. ارزیابی ریسک
3. تجهیزات حفاظت فردی
4. کار در ارتفاع
5. بررسی حوادث و گزارش
برنامه HSE یک سند زنده است، زیرا سازمان یا پروژه شما تکامل می یابد، برنامه با تغییر دامنه به روز می شود. این باید توسط مسئول تایید، اجرا و نظارت شود. معمولاً یک مدیر پروژه / مدیر HSE / افسر HSE / مدیر شرکت.

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند