مقالات مفید

استاندارد بین المللی ایزو چیست

استاندارد بین المللی ایزو چیست

اعضای ISO سازمان‌های استاندارد ملی هستند که در توسعه و ارتقای استانداردهای بین‌المللی برای فناوری، فرآیندهای آزمایش علمی، شرایط کاری، مسائل اجتماعی و موارد دیگر همکاری می‌کنند. سازمان استاندارد بین المللی ایزو  و اعضای آن سپس اسنادی را که جزئیات این استانداردها را توضیح می دهند، می فروشند. بنابراین، سازمان بین المللی ایزو جهت تدوین استاندارد های بین المللی با همکاری اعضاء اقدام می کند و پس از تایید متن استاندارد ایزو تدوین شده را به متقاضیان می فروشد. سازمان بین المللی ایزو یک سازمان بین المللی مستقل و غیردولتی با عضویت 167 سازمان استاندارد ملی است. این سازمان از طریق اعضای خود، کارشناسان را گرد هم می آورد تا دانش را به اشتراک بگذارند و استانداردهای بین المللی داوطلبانه، مبتنی بر اجماع و بازار را توسعه دهند که از نوآوری پشتیبانی می کند و راه حل هایی برای چالش های جهانی ارائه می دهد. دبیرخانه مرکزی ما را در ژنو، سوئیس خواهید یافت. درباره ساختار و نحوه اداره سازمان بین المللی ایزو  بیشتر بدانید.

بیشتر بخوانید: استاندارد بین المللی چیست؟

سازمان بین المللی استاندارد (ISO) یک سازمان غیر دولتی است که بر روی تعیین استانداردها برای کشورهای سراسر جهان متمرکز است. این سازمان از 164 کشور عضو تشکیل شده است و بزرگترین توسعه دهنده استانداردهای بین المللی داوطلبانه در جهان است. هر کشور عضو در ISO توسط یک سازمان استاندارد نمایندگی می شود. برای مثال، ایالات متحده توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) نمایندگی می شود. سازمان های عضو برای تحقیق و توسعه استانداردهای خدمات، کالاها و فرآیندها همکاری می کنند.

اولین استانداردی که ایجاد شد با عنوان ISO/R1:1951 استاندارد دمای مرجع برای اندازه‌گیری طول صنعتی در سال 1951 بود. از آن زمان، ISO مسئول انتشار بیش از بیست هزار استاندارد بین‌المللی است که به فناوری، شرایط کاری، آزمایش‌های علمی، مسائل اجتماعی، کیفیت، و بیشتر کمک می کند.

بیشتر بخوانید: استاندارد ها چگونه ساخته می شوند؟

استانداردسازی بر واحدهای اندازه گیری تأثیر می گذارد. حروف الفبا و آوانویسی؛ مشخصات قطعات، مواد، سطوح، فرآیندها، ابزارها، روش های آزمایش و ماشین آلات؛ و حتی فرمی که مشخصات ارائه می شود. استانداردهای ایزو بخش‌های مختلفی را پوشش می‌دهند، از ایمنی مواد غذایی گرفته تا تولید و فناوری. چنین استانداردهایی به تسهیل تجارت بین‌المللی از طریق تعیین کیفیت و سایر معیارها بین کشورها و حمایت از مصرف‌کنندگان با اطمینان از اینکه محصولات و خدمات دارای گواهی برای برآورده کردن حداقل‌های بین‌المللی هستند، کمک می‌کند. علاوه بر این، استانداردهای ایزو با تسهیل مقایسه مستقیم محصولات در بین بازارها، ورود شرکت ها را به بازارهای جدید، چه در سطح محلی و چه در سطح بین المللی، امکان پذیر می کند. در صورت درخواست، ایزو کمیته های فنی بین المللی را برای بررسی و حل مسائل خاص استانداردسازی ایجاد می کند. به دلیل تحولات تکنولوژیکی، استانداردهای ایزو برای بازنگری احتمالی هر پنج سال یکبار به طور بهینه بازنگری می شوند.

بیشتر بخوانید: شرایط اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

سازمان بین المللی ایزو استانداردهای ایزو بیشماری تدوین کرده است که مهمترین استاندارد تدوین شده توسط سازمان ایزو ISO 9001:2015 (سیستم مدیریت کیفیت) است. استاندارد ایزو 9001 جزو خانواده استاندارد ایزو 9000 می باشد که آخرین ویرایش آن برای سال 2015 میلادی است. لذا شرکت های بیشماری در دنیا اقدام به اخذ سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 کرده اند. جهت اخذ گواهینامه ایزو می توانید با مرکز ایران گواه تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

شرکتهایی که از ایران گواه گواهینامه گرفته اند